Spring Fight Club - Preliminary Rounds

[LT]Eris[LT]Eris Posts: 109LT Lead GM Trainee
edited May 2018 Events
Hello everyone,

Below listed are the brackets for the Preliminary Rounds. While we tried our best to accommodate everyone's availabilities, it was not possible in some cases.

23 registered entrants are divided into three brackets as follows:

[BRACKET A]
AugustineVII [Demigod Lv. 235]
Pinattsu [Phantom Mage Lv. 235]
Melodi [Pop Star Lv. 235]
FuzkBoyX [Judgment Lv. 230]
Morikubo [Pop Star Lv. 230]
TheArchitect [Demigod Lv. 224]
Flamethrower [Agni Lv. 220]
UltimateWeapon [Demigod Lv. 218]

[BRACKET B]
Shara [Rogue Master Lv. 235]
Right [Savior Lv. 235]
Tsuike [Star Seeker Lv. 233]
Iriz [Wind Stalker Lv. 231]
Tapeside [Star Seeker Lv. 230]
Gyron [Archmage Lv. 228]
Emperor [Der Freischütz Lv. 226]
Supernatural [Archmage Lv. 208]

[BRACKET C]
Neonraven [Swordian Lv. 235]
TheLastKnight [Terror Knight Lv. 233]
Mate [Swordian Lv. 232]
Lathspell [Psykicker Lv. 229]
Yoha [Sword Dancer Lv. 201]
Khirel [Rogue Master Lv. 188]
Spotdodge [Der Freischütz Lv. 181]


Each participant will fight users within their own brackets in a round-robin fashion. Each participant will be responsible for attending four (4) matches during the week of May 18 ~ May 23 (CEST). All fights shall be conducted as described in the rules described here: http://forum.papayaplay.com/index.php?p=/discussion/364716/spring-fight-club

Additionally:
1. Tournament supervisor(s) will request to see your player information to ensure you have equipped the required Battle Newbie items as described in the rules. Game Masters may also perform additional checks to ensure compliance during the match.
2. Should a player or players not appear as scheduled, tournament supervisors will be present to take their place to enable the match.
3. The supervisors will not attack, and you will be required to avoid attacking them. The supervisors will have final discretion whether these rules are followed in good faith.
4. Should more players be unavailable than the number of supervisors present to make a substitution, the match will be cancelled, and attending participants will assume an averaged score for the match.
5. Each match is expected up to 20 minutes.
6. You must be present in the Fight Arena in the City of Elias on Channel 1 for your matches.
7. ALL participants MUST post a screenshot of every match result as a reply to this topic in the following format in a reasonable timely manner:

[Unedited, uncropped screenshot image of match results]
Match: (Match Number)
Character Name: (Your character name)
Other participants: (Character names of other participants in this match as shown in the screenshot)

Should a participant not post a screenshot of a match result, their score may be deducted.

For users unfamiliar with posting images onto the forum:
1. Take a screenshot at the end of the match showing the results with the PrtSc key on your keyboard.
2. Navigate to your La Tale installation directory and locate the "ScreenShots" folder.
3. Locate the correct image and upload it to an image host such as Imgur.
4. Find the image's URL (it will end in .jpg or .png) by right-clicking on the image shown once uploaded.
5. Click the "Insert Image" icon in the comment box and insert the image URL into the box provided.
«13

Comments

  • [LT]Eris[LT]Eris Posts: 109LT Lead GM Trainee
    edited May 2018
    The match schedule is as follows:
    image
    * C-8 in the image above is a typo and should say C-7 instead.


    [BRACKET A]
    (ALL TIMES IN CEST)
    A-1 (Friday, May 18, 04:00)
    Supervisor: Tanukiyasha, SuperMelee
    Participants:
    1st - Pinattsu (9 - 7)
    2nd - Flamethrower (7 - 9)
    NS - UltimateWeapon
    NS - Melodi

    A-2 (Monday, May 21, 04:00)
    Supervisor: Tanukiyasha, SuperMelee
    Participants:
    1st - AugustineVII (11 - 0)
    2nd - TheArchitect (0 - 11)
    NS - Melodi
    NS - FuzkBoyX

    A-3 (Saturday, May 19, 04:00)
    Supervisor: Tanukiyasha, SuperMelee
    Participants:
    1st - FuzkBoyX
    NS - UltimateWeapon
    NS - Flamethrower
    NS - Morikubo

    A-4 (Sunday, May 20, 04:00)
    Supervisor: Tanukiyasha, SuperMelee
    Participants:
    1st - AugustineVII (11 - 3)
    2nd - Pinattsu (3 - 11)
    NS - TheArchitect
    NS - Morikubo

    A-5 (Tuesday, May 22, 04:00)
    Supervisor: Tanukiyasha, SuperMelee
    Participants:
    1st - AugustineVII
    NS - FuzkBoyX
    NS - Flamethrower
    NS - Pinattsu

    A-6 (Tuesday, May 22, 05:00)
    Supervisor: Tanukiyasha, SuperMelee
    Participants:
    1st - AugustineVII (13 - 9)
    2nd - UltimateWeapon (4 - 17)
    3rd - Melodi (22 - 10)
    NS - Morikubo

    A-7 (Wednesday, May 23, 04:00)
    Supervisor: Tanukiyasha, SuperMelee
    Participants:
    1st - FuzkBoyX (3 - 1)
    2nd - TheArchitect (1 - 3)
    NS - Pinattsu
    NS - UltimateWeapon

    A-8 (Wednesday, May 23, 05:00)
    Supervisor: Tanukiyasha, SuperMelee
    Participants:
    1st - Melodi (13 - 0)
    2nd - TheArchitect (0 - 13)
    NS - Morikubo
    NS - Flamethrower


    [BRACKET B]
    (ALL TIMES IN CEST)
    B-1 (Friday, May 18, 06:20)
    Supervisor: Tanukiyasha
    Participants:
    1st - Gyron (8 - 2)
    2nd - Tsuike (3 - 4)
    3rd - Iriz (2 - 7)
    NS - Shara

    B-2 (Friday, May 18, 07:00)
    Supervisor: Tanukiyasha
    Participants:
    1st - Tapeside (4 - 12)
    2nd - Supernatural (5 - 11)
    3rd - Right (19 - 4)
    NS - Shara

    B-3 (Monday, May 21, 02:00)
    Supervisor: Tanukiyasha, SuperMelee
    Participants:
    1st - Right (15 - 6)
    2st - Supernatural (7 - 8)
    3rd - Tsuike (4 - 12)
    NS - Gyron

    B-4 (Monday, May 21, 07:00)
    Supervisor: Tanukiyasha
    Participants:
    1st - Emperor (16 - 3)
    2nd - Supernatural (5 - 9)
    3rd - Iriz (3 - 11)
    NS - Tsuike

    B-5 (Saturday, May 19, 07:00)
    Supervisor: Tanukiyasha
    Participants:
    1st - Emperor (7 - 7)
    2nd - Gyron (4 - 11)
    3rd - Tapeside (0 - 10)
    4th - Right (23 - 6)

    B-6 (Sunday, May 20, 07:00)
    Supervisor: Tanukiyasha
    Participants:
    1st - Tapeside (7 - 1)
    2nd - Iriz (1 - 7)
    NS - Supernatural
    NS - Gyron

    B-7 (Tuesday, May 22, 06:00)
    Supervisor: Tanukiyasha
    Participants:
    1st - Right (17 - 8)
    2nd - Emperor (10 - 6)
    3rd - Iriz (2 - 14)
    NS - Shara

    B-8 (Wednesday, May 23, 07:00)
    Supervisor: Tanukiyasha
    Participants:
    1st - Emperor (8 - 3)
    2nd - Tapeside (6 - 7)
    3rd - Tsuike (2 - 6)
    NS - Shara
  • [LT]Eris[LT]Eris Posts: 109LT Lead GM Trainee
    edited May 2018
    [BRACKET C]
    (ALL TIMES IN CEST)
    C-1 (Friday, May 18, 05:00)
    Supervisor: Tanukiyasha, SuperMelee
    Participants:
    1st - Neonraven (13 - 2)
    2nd - Mate (8 - 6)
    3rd - TheLastKnight (3 - 8)
    4th - Lathspell (0 - 8)

    C-2 (Friday, May 18, 06:40)
    Supervisor: Tanukiyasha
    Participants:
    1st - Neonraven (11 - 1)
    2nd - Mate (4 - 5)
    3rd - Yoha (1 - 10)
    NS - Spotdodge

    C-3 (Monday, May 21, 19:00)
    Supervisor: Tanukiyasha, MarySama
    Participants:
    NS - Yoha
    NS - Khirel
    NS - Neonraven
    NS - TheLastKnight

    C-4 (Saturday, May 19, 05:00)
    Supervisor: Tanukiyasha, SuperMelee
    Participants:
    1st - Mate (7 - 1)
    2nd - Lathspell (1 - 7)
    NS - Yoha
    NS - Khirel

    C-5 (Saturday, May 19, 06:40)
    Supervisor: Tanukiyasha
    Participants:
    1st - TheLastKnight (8 - 3)
    2nd - Lathspell (3 - 8)
    NS - Yoha
    NS - Spotdodge

    C-6 (Sunday, May 20, 05:00)
    Supervisor: Tanukiyasha, SuperMelee
    Participants:
    1st - Mate
    NS - TheLastKnight
    NS - Khirel
    NS - Spotdodge

    C-7 (Tuesday, May 22, 19:00)
    Supervisor: Tanukiyasha, MarySama
    Participants:
    1st - Lathspell (4 - 1)
    2nd - Khirel (1 - 4)
    NS - Spotdodge
    NS - Neonraven


    Good luck to all our participants!
  • TanukiyashaTanukiyasha Posts: 28Member Beginner
    Since the contestants of Division A-1 Round 1 are having issues figuring  out how to upload their screenshots, I am uploading this as a substitute to display round 1 results,

    image
  • mayashibamayashiba Posts: 5Member Beginner
    Match:A1 round 1?
    Character Name: Ultimateweapon
    Other participants:Pinattsu
    image
  • egoisttam0420egoisttam0420 Posts: 1Member Beginner
    image
  • smilingmateysmilingmatey Posts: 6Member Beginner
    imagematch C-1
  • NeonravenNeonraven Posts: 12Member Beginner
    image
    Match C1-Round 1
    Character Name : Neonraven
    Other Participants : Mate, Lathspell & TheLastKnight

  • LathspellLathspell Posts: 7Member Beginner
    image
    Atte Lathspell
  • NeonravenNeonraven Posts: 12Member Beginner
    image
  • NeonravenNeonraven Posts: 12Member Beginner
    image
  • mayashibamayashiba Posts: 5Member Beginner
    Match:A1 round 1?
    Character Name: Ultimateweapon
    Other participants:Pinattsu
  • TanukiyashaTanukiyasha Posts: 28Member Beginner
    Precautionary screenshot upload for round 3, division B-1. Shara was not present.
    image
  • smilingmateysmilingmatey Posts: 6Member Beginner
    imagematch C-2
    character: Mate
  • NeonravenNeonraven Posts: 12Member Beginner
    http://i67.tinypic.com/2ef1hzt.jpg

    Match: C-2
    Character name :Neonraven
    Participants: Mate, Yoha, Tanukiyasha (place holder)
  • TanukiyashaTanukiyasha Posts: 28Member Beginner
    Precautionary post for round C-2. SpotDodge was a no-show.

    image
  • TanukiyashaTanukiyasha Posts: 28Member Beginner
    Precautionary Post for division B-2 round. unfortunately Shara has failed to show up twice, and therefor will be disqualified from the event.

    image
  • RenzoqamaoRenzoqamao Posts: 5Member Beginner
    image
    Match C1-Round 1
    Character Name : TheLastKnight
    Other Participants : Mate, Lathspell & Neonraven
  • tenchibtenchib Posts: 4Member Beginner
    Precautionary Screenshot, Shara was not presentimage
  • TapesideTapeside Posts: 6Member Beginner
    image
  • spikedglovespikedglove Posts: 7Member Beginner
    B2: Supernatural
    Participants: Tapeside, Right
    image
  • rhl646rhl646 Posts: 8Member Beginner
    image
  • TapesideTapeside Posts: 6Member Beginner
  • RenzoqamaoRenzoqamao Posts: 5Member Beginner
    image
    Match C1-Round 1
    Character Name : TheLastKnight
    Other Participants : Mate, Lathspell & Neonraven 
  • TanukiyashaTanukiyasha Posts: 28Member Beginner
    A-3 (Saturday, May 19, 04:00)

    Participants:
    UltimateWeapon - No show
    FuzkBoyX - Automatic Victory score
    Flamethrower - 2nd time no show
    Morikubo - no show
  • smilingmateysmilingmatey Posts: 6Member Beginner
    image
    C-4
    character: Mate
  • smilingmateysmilingmatey Posts: 6Member Beginner
    image
    C-4
    character: Mate
  • TanukiyashaTanukiyasha Posts: 28Member Beginner
    Precautionary screenshot of  round C-4.  Both Yoha and Khirel did not show up to the match.

    image

  • LathspellLathspell Posts: 7Member Beginner
    C4 
    Character: Lathspell

    image
  • LathspellLathspell Posts: 7Member Beginner
    C5
    Character Lathspellimage
Sign In or Register to comment.